Çekme belgeli araç alacaklar DiKKAT !!

Çekme belgeli araç alacaklar DiKKAT !!

30 Kasım 2020 tarihinde oluşturuldu.

Çekme belgeli araç almayı düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir. İlgili Genelgeyi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesinin ( http://www.kugm.gov.tr ) Mevzuat başlığı altında bulabilirsiniz. Aracın muayene bitiş tarihinden aracın trafikten çekildiği tarihe kadar olan gecikmesi mevcut ise gecikilen her ay için %5 fazla muayene ücreti nakit olarak tahsil edilmektedir. Trafikte çekili kaldığı süre içerisinde gecikme ücreti yansımayacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen araçlardan, gecikilen her ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Gecikme cezaları 30 günlük dilimler halinde tahsil edilir. Bu nedenle 1 günlük veya 30 günlük gecikmeler 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

Araçların muayene ve gecikme ücretleri ödenmesi konusunda eski veya yeni sahibi olan kişiler diye bir tanımlama bulunmamakta olup, yasal sahibi tarafından geciken süre için gecikme ücreti ödenmek durumundadır.Aracın yeni sahibi, eski sahibi tanımı olmadığı gibi gecikmiş muayene borcu ve cezaları işlem tarihindeki ruhsat sahibinden tahsil edilir.

Bu demek oluyor ki aracı trafikten men ederken tüm borçlarını öedendğini düşünüyorsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Vergi dairesi, trafik cezası, otopark borcu. Vs. ödensede tuvturk borçları olabilir. Çünkü maliye kayıtlarında bu borçlar görünmüyor. Çekme belgeli araç almadan önce tuvturk borçlarını mutlaka araştırın.

Nedense bu konuyu yazan, vatandaşı uyaran bir yazı göremediğimiz için sizleri uyarmayı görevizmiz bildik.

elimdefazla.com

 

 

Blog Kategorileri

ACİL SATILIK Hemen acil satılık ürünlere göz atın... FİYATI DÜŞENLER Fiyatı düşen ürünleri kaçırmayın... SON 24 SAAT ÜRÜNLERİ 1 gün içerisinde eklenen ürünler...

İlan Listesi